Atölye’de Sinema

 

 İzliyoruz,  tartışıyoruz…….

  chaplin-cover

Eğitmen: Erdoğan Mitrani

Her Pazartesi 19:30-22:00
YENİ DÖNEM 2017-18(Ekim Kasım Aralık programı)
FRANSIZ SİNEMASININ SON EFSANESİ
JEANNE MOREAU
1928 yılında Paris’ te Fransız bir baba ile dansçı bir İngiliz annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Jeanne Moreau, II.dünya savaşı sonrası Fransız Sinemasının en önemli simgelerinden efsanevi bir oyuncuydu. Benzersiz kariyerini günümüze kadar sürdüren oyuncu 31 Temmuz 2017’de Paris’teki evinde ölü bulundu.
65 yıl boyunca tüm zamanların en ünlü yönetmenlerinin fetiş oyuncusu olan, beyaz perde dışında ünlü bir tiyatro oyuncusu, yazar, senarist, şarkıcı ve yönetmen Jeanne Moreau’yu bu dönem başında filmografisinin önemli yapımlarından oluşan bir programla anacağız.
Açılışı bütün katılımcılarımızın davetli olduğu, Louis Malle’in 1958 tarihli ilk uzun metrajı “Ascenseur pour l’échafaud / İdam Sehpası” (95’) ile yaptıktan sonra Jeanne Moreau’nun hepsinde oyuncu olarak yer aldığı 12 film İzleyip tartışacağız.
Bu seçki tek bir oyuncuya adanmış bir film serisi olmanın ötesinde, bu olağanüstü oyuncuyla yaptıkları çalışmalar üzerinden tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden 12’sinin en ünlü filmlerinden oluşmuş bir özel gösteridir.
1958 – 1966 arasında çekilmiş olan, aralarında, “dünyanın en büyük oyuncusu” olduğunu söylemiş ve ona dört filminde önemli roller vermiş olan Orson Welles’in 35 yıldır gösterilmemiş “Chimes of Midnight”ın yeni restore edilmiş kopyasının da olduğu ilk 9 film, Jeanne Moreau’nun benzersiz oyunculuğu kadar, aykırı güzelliğinin de doruğunda olduğu gençlik çalışmalardır.
Moreau, yüzündeki her kırışığın, her çizginin, güldüğü, üzüldüğü, sevindiği ya da kızdığı bir anın hatırası olduğunu söyleyen, her biri de çok değerli olduğundan her türlü estetik müdahaleyi reddetmiş bir sanatçıydı. Bu özel gösteriyi, onun orta yaş ve yaşlılık dönemlerine ait üç filmle bitireceğiz.

Twitter’da Takip EdinFacebook’ta Takip Edin