Klasik Müzik Tarihi

 

Yeni Dönem 2016-2017
3 Ekim 2016 Pazartesi 14:00-16:00 Mayıs sonuna kadar
İlk çağlardan günümüze uzanan müziğin evrimi, barok, klasik, romantik, modern dönemler,bestecilein
yaşam öyküleri.akımlar ele alınip,dinleyerek ve seyrederek /Klasik Muzik Tarihi/
Dersler yeni baslayanlari aydinlatirken , aşina melomanların bilgilerini tazeleyerek,ekleyerek beğenilerini daha da geliştirmeyi amaclar.
” Klasik Müzik ” tarihi semineri
Bach dan Mozart a,
Schönberg e uzanan senfoniler, konçertolar operalar vs… Den olusmaktadir.
Gorsel olarak
G.VERDİ den “Falstaff, La Forza del Destino ( Talihin Gücü ), Maskeli Balo ”
G.BİZET den ” İnci Avcı’ları”
R. WAGNER den ” Tristan ve İsold, Parsifal ”
L.V. BEETHOVEN den ” Fidelio “(bestelediği tek opera)
W.A.MOZART dan ” Zaide, Titus un Merhameti ( The Clemency of Titus )
C.GOUNOD dan ” Romeo ve Jülyet ”
A. DVORAK dan ” Rusalka ”
V.BELLİNİ den ” Norma ”
G. PUCCİNİ den ” Manon Lescaut ”
R. STRAUSS dan ” Elektra, Güllü Şövalye ”
D.ŞOSTAKOVİÇ den ” Lady Macbeth ”
A.SCHŌNBERG den ” Musa ve Harun ”
F.LEHAR dan ” Şen Dul ” opereti
J. OFFENBACH dan ” Orfeo cehennem de ”
B.SMETANA dan ” Satılmış Nişanlı ”
İ.STRAVİNSKY den ” Üç portakalın aşkı ”

Geçmiş Dönem
5 Ekim 2015 Pazartesi  

14:00 – 16:00 (Mayıs sonuna kadar her pazartesi)

SEMİNER SAATLERİ: Her pazartesi yeni katılımcılar için 13:30 eski katılımcılar için 14 00 de başlayıp saat 16:00 da bitecektir

Eğitmen: Recep Ayyılmaz

İlk Çağdan Günümüze Seyrederek ve Dinleyerek Müzik Tarihine Yolculuk

İlkçağ dan başlayarak 20 yy. a uzanan dilimde müzik sanatının oluşumunu gelişimini ve vardığı noktayı seyrederek ve dinleyerek tanımak anlamak. Klasik müziği tüm dönemlerede (Barok, klasik, romantik vs.) bestecileri ve en tanınmış eserleri ile dinleyerek yada seyrederek kimi kez karşılaştırarak tartışarak algılamak…Bach dan Beethoven e, Monteverdi den Rossini ye, Verdi den Puccini ye Debussy ye Paganini ye Chopin e, Mozart ın ve daha bir sürü önemli bestecinin yapıtlarına ve yaşam hikayelerine ve müzik dünyasındaki önemlerine uzanacak bu yolculuk da, aynı zamanda müzik terimlerini (Opera, sonat, konçerto, allegro,andante, soprano,alto,vs.) uzak doğu müziği, türk müziği, bizans ezgileri vs..leri tanıyacağız. Enstrümanlar ve orkestra düzenleri hakkında bilgi sahibi olup, dinlediğimiz müzik parçalarının bilimsel analizleri ile eseri daha bilinçli ve kolay dinleme boyutuna kulaklarımızı taşıyacağız.. Konçertolar ve senfoniler dinleyerek kimi kez edebiyat la mitoloji ile müziğin ilintisini yakalayacağız. İlkel insanın müziğinden yola çıkarak melodilerin gelişimini notaların kullanım biçimlerinin değişimini, yakalanan melodilerin nedenlerini ve sonuçlarını konuşacağız. Yani insanlık tarihinin akışı içinde müzik sanatının gelişimini anlamak için,adım adım seyahat edeceğiz.. Bunu yaparken klasik müziğin gelmiş geçmiş en büyük yorumcularının icralarını dinleyeceğiz ve seyredeceğiz.

2015 – 2016 Programı

Romantik dönemin son yılları, Romantizm den 20 yy. A doğru post romantikler. Anton Bruckner, Richard Strauss, Gustav Mahler, Antonin Dvorak, Jean Sibelius, Maurice Ravel, Rus beşleri gibi besteciler den örnekler.. 20 yy. da klasik müzik ve izlenimciler Claude Debussy, Maurice Ravel, Arnold Schönberg,, Eric Satie, Alban Berg, İgor Stravinski, Bela Bartok,, Fransız Altıları, Sergey Prokofiyef, Dimitri Şostokoviç vs. gibi besteciler ve eserleri, Türkiye de klasik müzik gibi konular işlenecek. Shakespeare in operalaştırılmış eserleri (Hamlet, Othello, Macbeth vs..) seyredilecek.  Modern operalar dan  Benjamin Britten in bestesiyle, Alben Berg in Wozzeck, Arnold Schonberg in Musa ve Harun operaları  seyredilecek.

 

Eğitimlerimizden haberdar olun!
  • Birlikte keşfetmek istemez misiniz? E-posta adresinizi bırakın yeni başlayacak eğitimlerimizi e-posta adresinize gönderelim.

Twitter’da Takip EdinFacebook’ta Takip Edin