Buy Clomid Online
 
 

Klasik Müzik Tarihi

 

Başlangıç tarihi
Pazartesi 14:00 – 16:00 (Mayıs sonuna kadar)

Eğitmen: Recep Ayyılmaz

İlk Çağdan Günümüze Seyrederek ve Dinleyerek Müzik Tarihine Yolculuk

Bu dersimizin amacı; İlkçağ dan başlayarak 20 yy.’a uzanan dilimde müzik sanatının oluşumunu gelişimini ve vardığı noktayı seyrederek, dinleyerek tanımak ve anlamak. Klasik müziğin tüm dönemlerinin (Barok, klasik, romantik vs.) bestecilerini ve en tanınmış eserlerini dinleyerek, seyrederek kimi zaman da karşılaştırarak tartışmak ve algılamak…

Bach’dan Beethoven’a, Monteverdi’den Rossini’ye, Verdi’den Puccini‘ye, Debussy’den, Paganini’ye, Chopin’den, Mozart’a ve daha bir sürü önemli bestecinin yapıtlarına, yaşam hikayelerine ve müzik dünyasındaki önemlerine uzanacak bu yolculuk da bir cok sey inceleyecek ve aynı zamanda da müzik terimlerini (Opera, sonat, konçerto, allegro, andante, soprano, alto,vs.) öğreneceğiz.

Uzak doğu müziği, Türk müziği, Bizans ezgileri gibi farkli muzik dallarina da tanıyacağız. Enstrümanlar ve orkestra düzenleri hakkında bilgi sahibi olup, dinlediğimiz müzik parçalarının bilimsel analizleri ile eseri daha bilinçli ve kolay dinleme boyutuna kulaklarımızı taşıyacağız. Carmen, Nabucco, Aida, Sihirli Flüt, Tosca gibi Opera eserlerini konusu ve müziği ile analiz ederek daha derinlemesine işleyeceğiz. Kimi zaman konçertolar ve senfoniler dinleyerek edebiyat ve mitoloji ile müziğin ilintisini yakalayacağız. Kimi zaman da ilkel insanın müziğinden yola çıkarak melodilerin gelişimini notaların kullanım biçimlerinin değişimini, yakalanan melodilerin nedenlerini ve sonuçlarını konuşacağız.

Insanlık tarihinin akışı içinde müzik sanatının gelişimini anlamak için, adım adım yolculuk edeceğiz. Bunu yaparken de klasik müziğin gelmiş geçmiş en büyük yorumcularının icralarını dinleyerek ve seyrederek CD olarak bir arşiv oluşturacağız.

Eğitimlerimizden haberdar olun!
  • Birlikte keşfetmek istemez misiniz? E-posta adresinizi bırakın yeni başlayacak eğitimlerimizi e-posta adresinize gönderelim.

Twitter’da Takip EdinFacebook’ta Takip Edin