Günümüz Dünya Politikası

 
Prof. Erhan Buyukakıncı

Başlangıç : 3 Ekim 2018 Çarşamba 11:00-13:00 (Mayis sonuna kadar)

GÜNÜMÜZ DÜNYA POLİTİKASI TARTIŞMALARI VE TÜRKİYE YE ETKİLERİ

 

Syrian refugees wait on the Syrian side of the border near Sanliurfa, Turkey, June 10. Bishop Eusebio Elizondo, chairman of the U.S. Conference of Catholic Bishops' Committee on Migration, says the United States should welcome Syrian refugees and work for peace. (CNS photo/Sedat/Suna, EPA) See ELIZONDO-REFUGEES Nov. 17, 2015.

Syrian refugees wait on the Syrian side of the border near Sanliurfa, Turkey, June 10. Bishop Eusebio Elizondo, chairman of the U.S. Conference of Catholic Bishops’ Committee on Migration, says the United States should welcome Syrian refugees and work for peace. (CNS photo/Sedat/Suna, EPA) See ELIZONDO-REFUGEES Nov. 17, 2015.

Günümüz dünyası eski dönemlere göre artık daha karmaşık bir durumda. Küreselleşme ve kapitalizm bir yanda, az gelişmişlik, göçler, mülteci akınları, çevre sorunları diğer yanda. Ne yazık ki günümüz insanı ve siyasetçileri bunu hakça çözebilmek için el ele bir dayanışma sergileyemiyor. Dünya politikası seminerlerimiz her ay bir kıtayı ve coğrafi bölgeyi ele alarak bu coğrafya kapsamındaki sorunların küresel boyutlarını değerlendirmeye çalışacak; bu çerçevede hem bu coğrafi bölgenin sorunlarını ve politik oluşumlarını değerlendireceğiz hem de bu bölgedeki toplumların ve kültürlerin tartışmalarını ele alacağız. Bu bağlamda ise bu bölge dahilinde ele aldığımız olgu ve sorunların ülkemiz üzerinden nasıl değerlendirilebileceğini de tartışacağız. Sırasıyla Okyanusya (Avustralya & Yeni Zelanda & Pasifik bölgesi), Doğu Asya, Ortadoğu, Avrupa, Güney Afrika, Kuzey Amerika, Kuzey Afrika, Latin Amerika bölgelerini her ay ele almaya çalışırken, her içerisinde bir günümüzü küresel bir sorunun serbest tartışılmasına ayıracağız; bu çerçevede ele alınacak sorunlar arasında mülteciler, çevre sorunları, küresel mali krizler, IMF gibi konu başlıkları yer almaktadır..

Twitter’da Takip EdinFacebook’ta Takip Edin