Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/atolyemacka.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/http.php on line 328 Mario Levi | Atölye Maçka

 
 

Mario Levi

 
Yeditepe Üniv. Öğr. Üyesi Prof. Dr. Mario Levi

Mario Levi

Mario Levi,1957 yılında dünyaya geldi. 1975’te Saint Michel Lisesi’nden, 1980 yılında, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. ilk yazıları “Şalom” gazetesinde yayımlandı. Bu yazılarını daha sonra “Cumhuriyet”, “Stüdyo imge”, “Milliyet Sanat”, “Günleri”, “Argon”, “Gergedan”, “Varlık” gibi yayın organlarındaki yazıları izledi.

Yayımlanan ilk kitabı “Jacques Brel: Bir Yalnız Adam” (1986) adını taşır. Bu kitap üniversiteyi bitirme tezinin romanlaştırılmış şeklidir. İlk hikaye kitabı “Bir Şehre Gidememek” ise 1990 yılında yayınlanır ve Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazanır. 1991 yılında yayımlanan ikinci hikaye kitabı “Madam Floridis Dönmeyebilir”de istanbul’un azınlık çevrelerine ve topluma uyum sağlamakla zorlanan insanlarına yer verir.

1992 yılında “En Güzel Aşk Hikayemiz” adını taşıyan ilk romanı ve 1999 yilinda “İstanbul Bir Masaldı” adındaki hacimli romanı yayınlanır. Bu kitap 20’li yıllar ile 80’li yıllarda İstanbul’da yaşamış bir Yahudi ailesinin hikayesidir.

Mario Levi, yazarlığın yanı sıra, Fransızca öğretmenliği, ithalakçılık, gazetecilik, radyo programcılığı, reklam yazarlığı gibi işler de yapmıştır. Halen Yeditepe Üniversitesi’nde ders vermeye devam etmektedir.

Prof. Dr. Mario Levi Atölye Maçka’da Yazım Atölyesi ve Edebiyat – Sinema Buluşması eğitimleri vermektedir.

Eğitimlerimizden haberdar olun!
  • Birlikte keşfetmek istemez misiniz? E-posta adresinizi bırakın yeni başlayacak eğitimlerimizi e-posta adresinize gönderelim.

Twitter’da Takip EdinFacebook’ta Takip Edin