Prof.Dr. Gül İrepoğlu

 
Prof.Dr. Gül İrepoğlu Özgeçmişi
Mimar, Sanat Tarihçisi, Romancı ve TV yorumcusudur.

Mimarlık eğitimini İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde aldıktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Kürsüsü’nde akademik kariyere girerek 1997’de sanat tarihi profesörü unvanını almıştır. Lisans, yüksek lisans ve doktora derslerini Avrupa Sanatı ve Osmanlı Sanatı’nın çeşitli konularında vermiş, 26 yıl hizmetten sonra 2005’te çalışma alanlarını çeşitlendirmek üzere üniversiteden erken emekli olmuştur.

TRT2’de Şehir-Mekan ve Sanat-Mekan; TRT Okul’da Zamanda Yolculuk TV programlarını hazırlayıp sunmuş, TAÇ Türkiye Anıt Çevre Turizm Değerlerini Koruma Vakfı başkanlığını üstlenmiş, 2006-12 yıllarında UNESCO Türkiye Milli Komisyonu yönetim kurulu üyesi ve Somut Kültürel Miras Komitesi başkanı olarak görev yapmıştır. Edebiyat ile sanat tarihi çalışmalarını ve yurt içi/yurt dışı konferanslarını sürdürmektedir. Son TV programı NTV kanalındaki Acaba isimli kültür ve tarih programıdır.
Gül İrepoğlu’nun romanları birçok dile çevrilmiştir. Son romanı olan İstanbul Yıldızı Kanuni döneminden günümüze bir elmasın hikayesini anlatmaktadır.

 

Eğitimlerimizden haberdar olun!
  • Birlikte keşfetmek istemez misiniz? E-posta adresinizi bırakın yeni başlayacak eğitimlerimizi e-posta adresinize gönderelim.

Twitter’da Takip EdinFacebook’ta Takip Edin