Osmanlı’da Yaşam, Sanat, Zanaat

 

Doç. Dr. Deniz Esemenli ile Osmanlı’da Yaşam, Sanat, Zanaat

Osmanlı’da Yaşam, Sanat, Zanaat

Tarih: 11 Ocak Perşembe Saat: 11:30 – 13:30

OSMANLI HANEDAN MÜCEVHERLERİ 2 ders

Doğunun da en güçlü devleti olan Osmanlıların hanedan mücevherlerinin günümüze kalan zenginliği ve kuyumculuk sanatındaki başarısı Topkapı Sarayı Hazine dairesinin dünya çapındaki ününün nedenidir.Yeryüzünde regalia denilen resmi mücevheratın bulunduğu Hind,İran,Rus ve İngiliz murassa hazineleriyle birlikte Osmanlı hanedan mücevherleri de bu muhteşem sıraya dahil olur.

OSMANLI SERAMİK SANATI 1 ders

Çini tekniklerinden yer yer farklı olan Osmanlı seramiği,beylik döneminden imparatorluğun sonuna kadar değişik teknik tipleriyle ve sanatının genel tercihleriyle biçimlenen Çin-İran seramiği ile Batı porselenleri arasında önemli bir geçiş olmuştur.

ÇAĞDAŞLAŞMA DÖNEMİ OSMANLI RESİM SANATI 1 ders

19.yüzyılda Osmanlı modernleşmesinin bir sonucu olarak devlet desteğiyle gelişen natüralist resim sanatı,günümüze kadar süren gelişimini Osmanlı resim sanatına borçludur.

VALİDE SULTANLAR VE HAREM 2 ders

Harem kurumunun başı olan valide sultanlar klasik devirden itibaren devşirme kökenli damat vezirlerin kaynanası olarak padişahın yanında devlet yönetiminin zirvesindeki konumlarıyla siyaset,hanedan ve resmi mimarinin de başında yer alan karizmatik figürler olmuşlardır.

OSMANLI HANEDAN PORTRELERİ 2 ders

Yeniçağın duayen devleti Osmanlıların padişah portreleri İstanbul’un alınnasından sonra yapılmaya başlanan ve hem batıda hem de bizde kesintisiz bir kronoloji ortaya koyan gerçekçi bir resim konusudur.

Not: Katılmak isteyenlerin kayıt yaptırması gerekmektedir.

Eğitimlerimizden haberdar olun!
  • Birlikte keşfetmek istemez misiniz? E-posta adresinizi bırakın yeni başlayacak eğitimlerimizi e-posta adresinize gönderelim.

Twitter’da Takip EdinFacebook’ta Takip Edin